تور سریلانکا و جاذبه های توریستی سریلانکا در یک نگاه

گردشگری، و نیز جهانگردی امروزه به عنوان تفریحی سرگرم کننده بین مردم  رایج شده است.کشور جزیره ای سریلانکا در چند سال اخیر توانسته در ردیف پربازدیدترین کشورها و محبوبترین مقاصد توریست ها جای گیرد.اغلب گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه‌مند هستند. که سریلانکا علاوه بر داشتن جاذبه های فرهنگی و تاریخی دارای طبیعتی فوق العاده زیبا و آب و هوایی دلچسب برای گردشگری می باشد.در سریلانکا دیدن و تماشای ساختمان‌های معروف و آثار هنری، آموختن زبان‌های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت را تجربه خواهید کرد. گردشگری برای کشور جزیره ای سیلانکا امروزه یک صنعت بسیار مهم و یکی از منابع ارزی سریلانکا محسوب می‌شود.سریلانکا یک مقصد رویایی برای دوستداران سفر لاکچری است.ماسه های طلایی نرم، آب زمرد کبود از اقیانوس هند، غواصی، گشت و گزار، موجسواری و قایقرانی، همه با هم را در یک گشور گرمسیری بنام سریلانکا میتوان یافت.کشف سریلانکا فقط در تعطیلات اتفاق می افتد از ثانیه ابتدایی تا ثانیه ی انتهایی توریست ها در سفر به سریلانکا خاطرات زیبایی بوجود می آید.ترکیب زیبایی در سریلانکا اوج قدرت خداوند است.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

تور سریلانکا و جاذبه های توریستی سریلانکا در یک نگاه

دیدن دلفین ها در سواحل سریلانکا و بالن سواری در این سواحل زیبا یکی دیگر از جاذبه های تماشایی این کشور گرمسیری است.پل نه قوس یکی از پل های معروف سریلانکا که از نمادهای سریلانکا هم به شمار می رود و به “آسمان به نام” شهرت دارد.ساحل میریسا یک شهر کوچک در جنوب سریلانکا واقع در منطقه ی ماتارا هر ساله توجه هزاران گردشگر را به خود جلب می نماید شب های ساحل میریسا از خاطره انگیزترین لحظات سفر است.با ایستادن در بلندای قله الا یکی از زیبای های سریلانکا با طبیعی زیبا در ارتفاعات آرامشی خاص را تجربه خواهید کرد.

جاده کوچک سنت کلر، آبشارهای معروف نووارا از زیباترین جاذبه های این منطقه اند.دریاچه ی زیبای سورابورا ، جنگل های بارانی کانلیا و غروب آفتاب سرزمین عجایب سیجیریا سنگ شیر ،تماشای فیل ها در طبیعت گردی پارک مینریا ، قایقرانی و لذت سفر در آبهای آرام سریلانکا همه و همه از لذت های سفر به سریلانکا است و همین زیبایی ها باعث شده تا سریلانکا از محبوب ترین مقاصد توریستی برای گردشگران سراسر دنیا شود.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

جمهوری سری لانکا جزیره‌ای است واقع در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب کشور هند.نام قدیمی آن سیلان (به فارسی قدیم سَراَندیب یا سَرَندیب) بود. پایتخت سیاسی آن سری جایاواردنپورا کوته و پایتخت تجاری‌اش شهر کلمبو است. پیش از سال ۱۹۷۲ به این کشور سیلان می‌گفتند. سری لانکا از مستعمرات بریتانیا بود. استعمار انگلیس از قرن ۱۹ و بعد از احاطهٔ این کشور به هند شروع شده و تا زمان استقلال (روز ۴ فوریهٔ ۱۹۴۸) ادامه داشت.

جمعیت این کشور ۲۰ میلیون و دویست هزار نفر است. زبان‌های رسمی آن سینهالی و تامیل و واحد رایج پول آن روپیه سری‌لانکا است. ۷۵ درصد از مردم این کشور از قوم سینهالی هستند که قومی است آریایی که از شمال هند به سری‌لانکا آمده است. ۱۱ درصد از مردم سری‌لانکا نیز از تبار تامیل هستند که قومی است دراویدی. ۷۰ درصد از مردم سری‌لانکا بودایی، ۱۳ درصد هندو و ۱۰ درصد مسلمان هستند.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

اقتصاد

میتوانید از این مطلب هم استفاده کنید نیم نگاهی به وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور سریلانکا

کشور سریلانکا در جنوب شبه قاره هند یکی از ضعیف‌ترین اقتصادهای آسیا را داراست. ارزش تولید ناخالص داخلی این کشورکه ۲۲ میلیون نفرجمعیت دارد و ۶۰ درصد از آن وابسته به بخش خدمات است، در پایان سال ۲۰۰۹ به حدود ۸۷ میلیارد دلار رسید. کشاورزی یک بخش مهم در اقتصاد سریلانکاست به طوریکه یک سوم نیروی کار این کشور در این بخش و فعالیتهای مرتبط با آن مشغول به کار هستند. بخش کشاورزی ۱۲ درصد تولید ناخالص ملی سریلانکا را در سال ۲۰۰۹ به خود اختصاص داد.

از فراورده‌های مهم سری‌لانکا می‌توان به چای، کینین، قهوه، گائوچو، و نارگیل اشاره کرد. سری‌لانکا در منطقه جنوب آسیا از نظر درآمد سرانه در وضعیت خوبی قرار دارد. این بخش همچنین یک منبع مهم مواد خام و درآمدهای ارزی است.عملکرد ضعیف این بخش را می‌توان به سطح پایین سرمایه‌گذاری، وابستگی زیاد به بارشهای اتفاقی نزولات آسمانی، روشهای سنتی برداشت محصول، کمبود اعتبارات و ضعف زیربنای اقتصادی از جمله مشکلات حمل ونقل، ضعف نظام بازاریابی، کنترل دولت بر زمین و ناسازگاری سیاستهای تجاری نسبت داد. دخالت دولت در بخش کشاورزی مثل سایر بخشها اساسی و قابل توجه‌است.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

بخش صنعت سریلانکا ۲۸ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۰۹ را به خود اختصاص داده و عمدتاً فعالیتهای صنعتی سریلانکا در بخش منسوجات و پوشاک است. با این وجود صادرات منسوجات و پوشاک سریلانکا رقابت‌پذیری خود را در بازارهای جهانی از دست داده‌است.

جغرافیا

مساحت سری‌لانکا ۶۵٬۶۱۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۹٬۶۶۸٬۰۰۰ نفر است. پایتخت این کشور شهر کلمبو با ۶۴۲ هزار نفر جمعیت می‌باشد. از شهرهای مهم سری‌لانکا می‌توان به: دهیوالا-مانت لاوینیا ۲۱۰ هزار نفر، موراتوا ۱۷۷ هزار نفر، نگومبو ۱۲۱ هزار نفر و سری جایوردنه پورا کوته ۱۱۵ هزار نفر اشاره کرد.

سری‌لانکا از نظر زمین‌شناختی بر روی صفحه تکتونیک هند واقع شده‌است. محل سری‌لانکا در اقیانوس هند در جنوب غرب بین خلیج بنگال است. سری‌لانکا به‌وسیله خلیج منار و تنگه پالک از شبه‌جزیره هند جدا شده‌است. در اسطوره‌های هندی گفته می‌شود که یک پل سرزمینی که امروزه به آن پل آدم گفته می‌شود بین هند و سری‌لانکا وجود داشته‌است. امروزه زنجیره‌ای از صخره‌های آهکی زیر یا روی سطح آب در مسیری بین دو کشور دیده می‌شود که گفته می‌شود تا ۱۴۸۰ امکان عبور به صورت پیاده از آن وجود داشت تا این‌که در آن سال توفان‌های سنگین دریایی عمق آن مسیر را بیشتر کرد.

مردم

جمعیت این کشور ۲۰ میلیون و دویست هزار نفر است. زبان‌های رسمی آن سینهالی و تامیل است. ۷۵ درصد از مردم این کشور از قوم سینهالی هستند که قومی است آریایی که از شمال هند به سری‌لانکا آمده است. ۱۱ درصد از مردم سری‌لانکا نیز از تبار تامیل هستند که قومی است دراویدی. ۷۰ درصد از مردم سری‌لانکا بودایی، ۱۳ درصد هندو و ۱۰ درصد مسلمان هستند. جشنواره سالانه موسوم به «روز بودا» برای بوداییان سری‌لانکا مناسبتی ویژه است.در سری‌لانکا جمعیت کوچکی از زرتشتیان نیز سکونت دارند که از پارسیان هند هستند که در زمان حکم‌رانی بریتانیا بر منطقه، به سیلان آمدند. شمار پارسیان سری‌لانکا اما در سال‌های اخیر به‌مرور رو به کاهش گذاشته است.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

مزارع چای در سریلانکا

مزارع چای در کلمبو،سریلانکا زیبایی های فراوانی دارد از بالای این منظره میتوان زیبایی های فراوان را همراه مزارع چای در کنار یکدیگر دید و لذت برد.تولید چای یکی از منابع اصلی ارز خارجی برای سری لانکا است.از فراورده‌های مهم سری‌لانکا می‌توان به چای، کینین، قهوه، گائوچو، و نارگیل اشاره کرد. سری‌لانکا در منطقه جنوب آسیا از نظر درآمد سرانه در وضعیت خوبی قرار داردرطوبت دمای خنک و بارش باران باعث شده تا چای با بهترین کیفیت در این منطقه تولید شود.سریلانکا پر است از مزرعه های چای که صاحبان این مزارع به توریست ها اجازه عکاسی و حتی برداشت در حد مصرف شخصی می دهند.

در ادامه به معرفی 4شهر بزرگ و دیدنی سریلانکا میپردازیم.این شهرها دارای طبیعتی زیبا و آثار باستانی و بناهای تاریخی متعددی می باشند که هر ساله توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب می نماید.

کلمبو/پایتخت کشور جزیره ای سریلانکا

کلمبو  بزرگترین شهر سری لانکا و پایتخت تجاری این کشور است.کلمبو از بیش از ۲۰۰۰ سال پیش به عنوان یک بندر طبیعی، در نزد تاجران رومی، مردم عرب و چینی شناخته شده بود.ابن بطوطه، جهانگرد معروف، در قرن چهاردهم از جزیره سری لانکا دیدن کرده بود که با نام کلانپو از این بندر یاد کرده است.جهانگردان پرتغالی در قرن شانزدهم میلادی پا به جزیره سری لانکا گذاشتند و نیروهای هلندی در قرن هفدهم و نیروهای بریتانیایی در اواخر قرن هجدهم کلمبو را تسخیر کردند.نام «کلمبو»، نخستین بار در سال ۱۵۰۵ میلادی توسط پرتغال مطرح شد.

باور بر این است که کلمبو از نام سنتی سینهالی کولون توته (Kolon thota) به معنی درگاه رود کلانی ریشه گرفته است. همچنین به نظر می‌رسد که این واژه از نام سینهالی کولا-آمبا-توته (Kola-amba-thota) به معنی «بندری از درختان پربرگ انبه» باشد.این شهر در کرانهٔ غربی جزیره و نزدیک شهر سری جایاواردنپورا کوته، پایتخت سیاسی سری لانکا جای دارد. کلمبو شهری شلوغ و پرجنب و جوش با آمیزه‌ای از زندگی مدرن و بناها و ویرانه‌های استعماری است.جمعیت کلمبو بر اساس آمار سال ۲۰۰۱، برابر با ۶۴۲٬۱۶۳ نفر و با احتساب حومه ۲٬۲۳۴٬۰۰۰ نفر بوده است.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

آشنایی با مکان های گردشگری شهر کندی

کندی از شهرهای بزرگ و توریستی سریلانکا است که در نزدیکی پایتخت سریلانکا قرار گرفته و به عنوان مرکز پایتخت شناخته می شود که ۱۲۰ ‬هزار نفر جمعیت دارد.کندی آخرین پایتخت عصر پادشاهان باستان سریلانکا بود.کندی به دلیل داشتن آب و هوایی مطلوب و آثار دیدنی فراوان از پربازدیدترین شهرهای سریلانکا محسوب می شود.کندی شهری مدهبی است و دارای معابد مقدس متعددی می باشد.دالادا ماگی گاوا یک معبد بودایی در کندی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است که دندان مقدس منسوب به بودا در آن نگهداری می‌شود و به عنوان مکانی مقدس از آن یاد می شود.شهر کندی در میان فلات کوهها جای گرفته و به دلیل موقعیت نیمه کوهستانی این شهر بیشتر مزارع چای و از بهترین نوع آن در اطراف این شهر واقع شده است .یکی از زیباترین جاذبه­ های شهر کندی که به حتم باید از آن دیدار داشت، باغ گیاه شناسی آن است که با جمع کردن گونه های مختلف گیاهان در یک جا می­تواند هزاران گردشگر را به خود جذب کند.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

دالامبو شهری جذاب و دیدنی و تاریخی است. که با توجه به موقعیت مکانی خود،مرکز توزیع سبزی در کشور است.جاذبه های مهم این منطقه عبارتند از بزرگترین و بهترین معبد غار سریلانکا و  ورزشگاه بین المللی Rangiri Dambulla.این منطقه همچنین دارای بزرگترین رشته کوه رز کوارتز در جنوب آسیا،و جنگل های زیبا و متعددی است.غار معبد دامبولا به عنوان معبد طلایی در سریلانکا معروف است و این معبد زیبا باعث جذب گردشگران بی شماری می شود . در سال 1991 درفهرست میراث جهانی ثبت شد در اطراف این معبد 80 غار وجود دارد. در صخره دامبولا پنج معبد غار که مهم ترین جاذبه دیدنی این منطقه محسوب می شود که شامل مجسمه ها و نقاشی می باشند این نقاشی و مجسمه مربوط به بودا و زندگی او بود و بیانگر بخشی از تاریخ سریلانکا بود.تصاویر زیادی در غارها وجود دارد مانند وسوسه شیطان و.. در مجموع از 153 مجسمه بودا وجود دارد،3 مجسمه پادشاهان سریلانکا و 4 مجسمه خدا و الهه ها در آنجا وجود دارد.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

سیجیریا سنگ شیر یک آثار تاریخی با ارزش سریلانکا است و به عنوان هشتمین شگفتی جهان معروف شده
هرساله هزاران گردشگر به دیدن این مکان می روند و یکی از پربازدیدترین مکان توریستی سریلانکاست.یک قلعه باستانی  واقع در شمال ماتال منطقه در نزدیکی شهر دالامبو در پایتخت سریلانکا قرار گرفته است.سیجیریا امروز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.در شهر سیگیریا قله رویایی “کوه شیر”(Lion Rock‪) ‬ با ۲۰۰‬متر ارتفاع قرار دارد.ین قلعه نظامی در قرن پنجم میلادی توسط پادشاهی به نام “کاسب” و برای مقابله با متجاوزان ساخته شده است.در این ناحیه چندین تخته سنگ عظیم به شکل فیل (Elephant Rock) ‬و یک تخته سنگ نیز مانند مار کبرا(‪Cobra Rock)‬ نظر گردشگران را به خود جلب می‌ کند.بسیاری از مردم ارتفاعات سیگیریا در سریلانکا را می پیمایند تا این نقاشی هایی که در گذشته بر روس سنگ ها کشیده شده را ببینند مردم بر این باورند که تصاویر، تصویر فرشته گان است.

پارک ملی یالا پربازدید ترین و دومین پارک ملی در سری لانکا است.این پارک شامل پنج بلوک است،که هم اکنون دو تا از آنها به روی عموم بازاست .هر کدام از این بلوک ها نام های اختصاصی دارند مانند پارک ملی Ruhuna (بلوک 1) و پارک ملی Kumana(بلوک 2).در این منطقه شش پارک ملی وجود دارد و سه پناهگاه  حیات وحش .در این میان بزرگ ترین پارک ملی Lunugamvehera است.این پارک در منطقه آب و هوایی نیمه خشک و خشک واقع شده است و باران عمدتا در طول موسمی شمال شرقی دریافت می شود.

تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا
تور گردشگری سریلانکا و جاذبه های دیدنی سریلانکا

این منطقه از مهم ترین مناطق نگهداری پرندگان در سریلانکا می باشد.یالا نگهدارنده 215 گونه پرنده از جمله شش گونه های بومی سری لانکا است.تعداد پستانداران است که از پارک ثبت شده است 44 است.و آن را یکی از بالاترین تراکم پلنگ در جهان است.در اطراف یالا  چندین تمدن باستانی وجود دارد.تماشای پرندگان ریبا و گونه های نادر حیوانی همواره مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

سفر به سریلانکا

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*