انواع سرطان خون و علائم آن

انواع سرطان خون و علائم آنها
انواع سرطان خون و علائم آنها

انواع سرطان خون و علائم آن

سرطان خون سرطان سلول های خون است (و بنابراین گاهی اوقات به عنوان سرطان خون شناخته می شود). در حالی که علت دقیق علل سرطان خون شناخته نشده است، عوامل خطر شناسایی شده اند، از جمله قرار گرفتن در معرض تابش، شیمی درمانی خاص برای سرطان، سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی سرطان خون و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص مانند بنزن.

علائم شایع سرطان خون مزمن یا حاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:     

درد در استخوان ها یا مفاصل،     

گره های لنفاوی متورم شده که معمولا آسیب نمی بینند     

تب و تنفس شبانه     

احساس ضعف یا خستگی     

خونریزی و کبودی پا به راحتی     

عفونت های مکرر     

ناراحتی یا تورم در شکم،     

از دست دادن وزن یا از دست دادن اشتها

سرطان خون با سرعت رشد بیماری (حاد یا مزمن) و همچنین نوع سلول های خون (لنفوسیت ها یا میلوسیت ها) ایجاد می شود. چهار نوع اصلی از سرطان خون عبارتند از سرطان خون حاد لنفوسیتی (ALL)، سرطان خون لنفوسیتی مزمن (CLL)، سرطان خون میلوسیتیک حاد (AML) و سرطان خون مزمن میلوسیتیک (CML).

افراد مبتلا به سرطان خون خطر ابتلا به عفونت، کم خونی و خونریزی را به طور قابل توجهی افزایش می دهند. بعد از سرطان خون سرطان پستان، شایع ترین سرطان در زنان است  

سایر علائم و نشانه های سرطان خون عبارتند

از کبودی آسان

کاهش وزن

عرق شبانه و تب های ناشناخته

تشخیص سرطان خون با یافته های سابقه پزشکی و معاینه و بررسی نمونه های خون و مغز استخوان تحت میکروسکوپ پشتیبانی می شود. درمانسرطان خون بستگی به نوع سرطان خون، ویژگی های خاصی از سلول های سرطان خون، میزان بیماری، و تاریخچه درمان قبلی، و همچنین سن و سلامت بیمار دارد.

اکثر بیماران مبتلا به لوکمی با شیمی درمانی درمان می شوند. برخی از بیماران همچنین ممکن است پرتودرمانی و یا پیوند مغز استخوان داشته باشند. هیچ راهی برای جلوگیری ازسرطان خون وجود ندارد.

انواع سرطان خون و علائم آنها
انواع سرطان خون و علائم آنها

علائم سرطان خون بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله:

سن بیمار،

نوع لوسمی

میزان گسترش سرطان.

سرطان خون یک سرطان سلولی خون است درسرطان خون، سلول های غیر طبیعی خون در مغز استخوان تولید می شوند. معمولا، سرطان خون شامل تولید گلبول های سفید خون غیر طبیعی است سلول هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند. با این حال، سلول های غیر طبیعی در سرطان خون با همان سلول های سفید خون طبیعی عمل نمی کنند. سلولهای لوسمی همچنان رشد می کنند و تقسیم می شوند و در نهایت سلول های خون طبیعی را از بین می برند. نتیجه نهایی این است که بدن برای مبارزه با عفونت، کنترل خونریزی و انتقال اکسیژن دچار مشکل میشود.

انواع سرطان خون و علائم آنها
انواع سرطان خون و علائم آنها

انواع سرطان های خون

انواع مختلفی از سرطان خون وجود دارد، که براساس اینکه سرعت رشد بیماری و نوع سلول های غیر طبیعی ایجاد می شود تقسیم میشوند. اگر سریع رشد کند، سرطان خون به نام لوسمی حاد نامیده می شود. تعداد زیادی از سلولهای سرطان خون در خون و مغز استخوان بسیار سریع تجمع می یابند، که منجر به نشانه هایی مانند خستگی، کبودی آسان و حساسیت به عفونت می شود. سرطان خون حاد نیاز به درمان سریع دارد. در ایالات متحده حدود 62000 مورد جدید بیماری سرطان خون در هر سال و حدود 24،500 مرگ ناشی از سرطان خون وجود دارد.

سرطان خون حدود 3.7٪ از موارد سرطان جدید را تشکیل می دهد. سرطان خون مزمن به آرامی در طول زمان رشد می کند. این سرطان خون ممکن است در ابتدای دوره خود علائم خاصی ایجاد نکنند. در صورت عدم درمان، سلول ها در نهایت می توانند به تعداد زیاد رشد کنند، همانطور که در سرطان خون حاد باعث ایجاد علائم مشابهی می شود.سرطان خون بیشتر به عنوان میلوئید یا لنفوئید طبقه بندی می شوند، بسته به نوع سلول های سفید خون که باعث تشکیل سلول های سرطان خون می شود. شناخت اولیه از رشد طبیعی سلول های خونی برای شناخت انواع مختلفی از سرطان خون مورد نیاز است.

انواع سرطان خون و علائم آنها
انواع سرطان خون و علائم آنها

سلول های خونی عادی از سلول های بنیادی که توانایی تبدیل شدن به بسیاری از انواع سلول ها را دارند، رشد می کنند. سلول های بنیادی میلوئیدی در مغز استخوان رشد می کنند و به سلول های سفید غیرقابل رشد تبدیل می شوند که به نام انفارکتوس میلوئید شناخته می شوند. این انفجارهای میلوئیدی بالغ تر به نظر می رسند که هر کدام از سلول های قرمز خون، پلاکت ها یا انواع خاصی از سلول های سفید خون باشند.

سلول های بنیادی لنفوئیدی در مغز استخوان به بلوغ لنفوئید تبدیل می شوند. انفجارهای لنفوئیدی به لنفوسیتهای T و B، انواع خاصی از گلبول های سفید توسعه می یابند. سرطان خون میلوئید از سلول هایی تشکیل می شوند که از سلول های میلوئید تشکیل می شوند، در حالی که لوسمی لنفوئیدی از سلول های لنفوئیدی بوجود می آید. دانستن نوع سلول درگیر در لوسمی در انتخاب درمان مناسب مهم است

سرطان خون حاد لنفوسیتی

(ALL، همچنین به عنوان سرطان خون لنفوبلاستی حاد شناخته می شود) شایع ترین نوع سرطان خون در کودکان است اما همچنین می تواند بر بزرگسالان اثر بگذارد. در این نوع از سرطان خون، سلول های لنفی نابالغ به سرعت در خون رشد می کنند. این در ایالات متحده بیش از 6000 نفر در سال بروز میکند.

سرطان خون حاد میلوئید

(AML، همچنین به نام سرطان خون حاد میلوئیدی) شامل رشد سریع سلول های میلوئیدی می شود. این در بزرگسالان و کودکان اتفاق می افتد و سالانه در ایالات متحده حدود 21000 نفر را مبتلا می کند.     

سرطان خون لنفوسیتی مزمن

(CLL) سرطان سلول های لنفاوی است که معمولا در افراد بالای 55 سال رخ می دهد. تخمین زده می شود که در هر سال حدود 20،000 نفر در ایالات متحده آمریکا روی می دهد. تقریبا هرگز در کودکان یا نوجوانان اتفاق نمی افتد.     

انواع سرطان خون و علائم آنها
انواع سرطان خون و علائم آنها

سرطان خون مزمن میلوئیدی

(CML، همچنین به عنوان leukemia میلوئیدی مزمن شناخته می شود) در درجه اول بر بزرگسالان تاثیر می گذارد و در سالانه در ایالات متحده حدود 8،950 نفر اتفاق می افتد. انواع مختلفی از سرطان خون در حدود 6000 مورد سرطان خون سالانه در ایالات متحده را شامل می شود.

 Leukemia myelomonocytic chronic (CMML) یکی دیگر از انواع سرطان خون مزمن است که از سلول های میلوئیدی تشکیل شده است.     

Leukemia myelomonocytic juvenile (JMML) نوعی از سرطان خون میلوئیدی است که معمولا در کودکان زیر 6 سال رخ می دهد.     

سرطان خون لنفوسیتی بزرگ دانه ای

(LGL leukemia) نوعی از سرطان خون مزمن است که از سلول های لنفوئیدی تشکیل شده است. این می تواند آهسته یا سریع رشد کند.     

سرطان خون پرومیولوسیتیک حاد

(APL) یک زیرمجموعه از  سرطان خون حاد میلوئید AML است.

منبع : درمان سرطان

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*